🌐

www.aromaterapiapraktyczna.pl

📞

+48 505 290 060

📨

biuro@aromaterapiapraktyczna.pl

21 marca 2024

Olejki eteryczne w atakach paniki - Yasmine ElGhamrawy

Yasmine  ElGhamrawy to znana aromaterapeutka, właściciel marki Yatlina, przedstawiciel Wielkiej Brytanii w Alliance of International Aromatherapists (AIA) oraz  Członek Rady International Federation of Professional Aromatherapists (IFPA). Specjalnie dla naszego portalu dzieli się artykułem o zastosowaniu aromaterapii w przerywaniu ataków paniki.

 

Ataki paniki mogą być przerażającym doświadczeniem dla tych, którzy na nie cierpią. Mogą uderzyć niespodziewanie, powodując intensywne uczucie strachu i niepokoju. Niektóre z najczęstszych objawów to przyspieszone tętno, płytkie oddychanie, poczucie zbliżającej się zagłady, rozstrój jelit czy zawroty głowy. Znalezienie skutecznych interwencji i mechanizmów radzenia sobie ma kluczowe znaczenie dla tych, którzy regularnie doświadczają ataków paniki. Kiedy zrozumiesz, jak atak paniki wpływa na Ciebie fizycznie i emocjonalnie, możesz zobaczyć, jak interwencja aromaterapeutyczna może pomóc.

 

 

Jak działają olejki eteryczne?

 

Olejki eteryczne to wysoko skoncentrowane ekstrakty roślinne znane ze swoich właściwości terapeutycznych. Wdychane maleńkie cząsteczki olejków eterycznych mogą przenikać przez barierę krew-mózg i bezpośrednio wpływać na układ limbiczny, który reguluje emocje i zachowanie. To sprawia, że wdychanie olejków eterycznych jest jednym z najszybszych i najskuteczniejszych sposobów na zmniejszenie lęku i relaks.

 

 

Oś HPA i nerw błędny 

 

Nerw błędny to główny nerw biegnący od mózgu do jamy brzusznej. Jest istotnym składnikiem przywspółczulnego układu nerwowego, który sprzyja relaksacji i zmniejsza stres. Aktywacja nerwu błędnego prowadzi do zmniejszenia częstości akcji serca i ciśnienia krwi oraz wzrostu uczucia spokoju i relaksu.

 

Oś HPA (podwzgórze-przysadka-nadnercza) 

 

Oś podwzgórze-przysadka-nadnercza (HPA) to złożony system kluczowy dla reakcji naszego organizmu na stres. Obejmuje wzajemne powiązania między trzema głównymi narządami: podwzgórzem, przysadką mózgową i nadnerczami.

W naszym ciele pomaga nam to reagować na stres, uwalniając hormon zwany kortyzolem. Kortyzol jest dobrą rzeczą w małych ilościach, ale zbyt duża ilość może zaszkodzić naszemu zdrowiu fizycznemu i psychicznemu. 

 

Osoby z zespołem lęku napadowego mogą mieć nadwrażliwą oś HPA, co prowadzi do nadmiernej produkcji kortyzolu i nadmiernej reakcji na stres, co utrudnia radzenie sobie z lękiem.

 

Organizm ma system radzenia sobie ze stresem zwany osią HPA, który reguluje uwalnianie hormonów stresu. Nerw błędny jest nerwem, który pomaga ciału się zrelaksować i może działać przeciwko osi HPA w celu zmniejszenia stresu. Wzięcie głębokiego oddechu, może pomóc aktywować nerw błędny, zmniejszając stres i sprawiając, że ciało czuje się bardziej zrelaksowane.

 

Większość ataków paniki, choć pogarsza się z powodu braku równowagi chemicznej, ma związany z tym psychiczny wyzwalacz. Prawie każdy problem ma jakiś posmak braku poczucia bezpieczeństwa.

 

Łączenie olejków eterycznych i technik oddychania w przypadku ataków paniki

 

Dowody naukowe sugerują, że wdychanie niektórych olejków eterycznych może zmniejszyć stres i niepokój poprzez aktywację reakcji relaksacyjnej w organizmie. Uważa się, że dzieje się to poprzez stymulację układu węchowego w mózgu, co może następnie pomóc zmniejszyć aktywność w części układu nerwowego, która powoduje stres. 

 

Olejki eteryczne stosowane w przerywaniu napadu paniki:

 

 

Neroli (Citrus aurantium amara) - Może pomóc w nagłym poczuciu zagrożenia i towarzyszącym mu nieszczęściu. Pozwala poczuć się bezpiecznie i spokojnie.

 

 

Słodka pomarańcza (Citrus sinensis) - Dzięki jasnemu i świeżemu, ciepłemu zapachowi pomaga rozświetlić ciemność emocji i sprawi, że poczujesz się pozytywnie i pewnie.

 

 

 

Bergamota (Citrus bergamia) to pikantny, podnoszący na duchu zapach, który inspiruje pozytywne nastawienie i spokój. Doskonale sprawdza się w sytuacjach stresowych i do koncentrowania myśli.

 

 

Sosna zwyczajna (Pinus sylvestris) - przynosi orzeźwiający i ekspansywny zapach, gdziekolwiek jesteś, sprawiając, że bierzesz głębsze oddechy i pomagając w napięciu, aby uspokoić mięśnie i ułatwić oddychanie.

 

 

Wetiwer (Chrysopogon zizanioides) - kojący i uziemiający ciało fizyczne i emocjonalne. Może pomóc złagodzić gonitwę myśli i przynieść spokój twojemu umysłowi.

 

 

Lawenda (Lavandula angustifolia) - działa uspokajająco na układ nerwowy i pomaga zmniejszyć poziom lęku i stresu.

 

 

Jak używać tych olejków eterycznych i technik

 

Wykazano, że powyższe olejki sprzyjają relaksacji i zmniejszają niepokój. Prawidłowe techniki oddychania, takie jak oddychanie przeponowe, mogą pomóc w aktywacji przywspółczulnego układu nerwowego oraz zmniejszeniu stresu i niepokoju. Olejki można mieć przy sobie w najwygodniejszej formie, którą są osobiste inhalatory lub w formie plastrów do aromaterapii. Możesz również dodać olejki eteryczne do dyfuzora pokojowego i postępować zgodnie z instrukcjami producenta. Połączenie osobistych inhalatorów i plastrów aromatycznych przy jednoczesnym ćwiczeniu prawidłowych technik oddychania może wzmocnić efekty i dać długotrwałe korzyści.

 

 

Plastry zapachowe:

 

Użyj wstępnie aromaterapeutycznego plastra o zapachu, który Ci się podoba, aby zapewnić sobie do 8 godzin osobistej przestrzeni aromaterapeutycznej w dowolnym miejscu.

 

 

 


 

Inhalatory osobiste:

 

Dodaj 10-20 kropli pojedynczego olejku lub kombinacji olejków na bawełniany filtr i używaj inhalatora zgodnie z zaleceniami. 

 

 


Konkluzja

 

 Interwencja aromaterapeutyczna poprzez inhalację jest obiecującą opcją dla osób cierpiących na ataki paniki. Połączenie działania olejków eterycznych i odpowiednich technik oddychania może zmniejszyć niepokój i przerwać atak paniki. Techniki oddechowe są szczególnie skuteczną metodą aktywacji przywspółczulnego układu nerwowego. W przypadku ataku paniki należy używać osobistego inhalatora lub plastra zapachowego z odpowiednimi olejkami eterycznymi i ćwiczyć prawidłową technikę oddychania.

 

Autor: Yasmine ElGhamrawy , MIFPA

 

www.yatlina.com