🌐

www.aromaterapiapraktyczna.pl

📞

+48 505 290 060

📨

biuro@aromaterapiapraktyczna.pl

07 lutego 2024

Polecane podręczniki aromaterapii

 

Zastosowanie aromaterapii w holistycznym podejściu do pacjenta |dr. n. hum. Anna Regner

 

Kilka słów o książce od samej autorki dr Anny Regner specjalnie dla czytelników Aromaterapii Praktycznej:

 

"Wiele metod wspomagających leczenie, takich jak ziołolecznictwo czy aromaterapia są jeszcze zbyt mało doceniane, a mają ogromny potencjał, który może pomóc w poprawie lub powrocie do zdrowia. W terapii logopedycznej aromaterapia okazała się skuteczną formą stymulacji pierwszego nerwu węchowego u

osób z chorobami neurologicznymi, genetycznymi czy neurodegeneracją mózgu. W terapii ustno twarzowej stymulacja nerwu węchowego należy do ważnych zadań w pracy z pacjentami z zanikiem węchu, trudnościami oddychania, problemami jedzenia i zaburzeniami emocjonalnymi. Badania naukowe Lindy Buck i Richarda Axela (1991) wskazują, że lotne cząsteczki chemiczne za pomocą receptorów węchowych przekazywane są  bardzo szybko do mózgu, oddziałując tym samym na połączenia nerwowe angażujące mięśnie, czucie bólu i regulujące oddychanie".

 

                                                                                                                                                                    Dr Anna Regner

 

"Zastosowanie aromaterapii w holistycznym podejściu do pacjenta – porady praktyczne" to bardzo interesująca i praktyczna pozycja na rynku podręczników do aromaterapii autorstwa dr n. hum. Anny Regner. 

 

Aromaterapia jako technika relaksacyjna polega na aromatyzacji powietrza lub masażu za pomocą olejków eterycznych. W języku łacińskim słowo "aroma" oznacza przyprawę, a w języku greckim aromatyczne ziele, terapia wywodzi się z greckiego słowa "therapeuein" co oznacza opiekować się,

w szerszym znaczeniu leczyć.

W literaturze popularnonaukowej dla aromaterapeutów brakuje praktycznych zwartych publikacji dotyczących wspomagającej roli aromaterapii związanej ze zmysłem węchu i smaku. Stąd pomysł, aby zainteresować tym tematem terapeutów zajmujących się leczeniem holistycznym: lekarzy, fizjoterapeutów, pielęgniarki, logopedów, psychologów, pedagogów i inne grupy zawodowe. Holistyczne, czyli całościowe, podejście do pacjenta opiera się na założeniu, że należy leczyć cały organizm łącząc fizyczność z psychogennością, a nie koncentrować się tylko na jednej chorej części ciała.

 

 

 O Autorce:

Dr n. hum. Anna Regner zajmuje się od wielu lat neurologopedią. Jest wykładowcą na Podyplomowych Studiach Logopedii Klinicznej i Neurologopedii na Wydziale Nauk o Zdrowiu w Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Piętnaście lat była kierownikiem Podyplomowych Studiów z Wczesnej Interwencji Wspomagania Rozwoju Małego Dziecka w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu. Autorka prowadzi działalność szkoleniową i terapeutyczną. Eklektyczne podejście do terapii logopedycznej pozwoliło jej na stosowanie wielu technik oraz różnych koncepcji w pracy z pacjentami niezależnie od ich wieku. Odbyła liczne kursy i szkolenia w kraju i za granicą z zakresu integracji sensorycznej, terapii ustno-twarzowej Castillo Moralesa, masażu niemowlęcego Petera Walkera, Ruchu Kierowanego Nauczania Peto, Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, odruchów z twarzy, terapii czaszkowo-krzyżowej, technik manualnych znoszenia bólu. Uczestniczyła w wielu konferencjach naukowych i turnusach międzynarodowych, m.in. w USA, Kanadzie, Singapurze, Malezji, Indonezji, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Portugalii. Od roku 2007 współpracuje z zespołem międzynarodowych terapeutów w Ośrodku Terapeutycznym Yonie Bonawi w Singaurze, w którym wykorzystuje się olejki eteryczne jako uzupełniającą formę leczenia, celem wzmocnienia efektów terapii manualnej. Anna Regner jest autorką trzech książek dotyczących praktycznej pomocy w terapii ustno-twarzowej. Autorka jest członkiem Stowarzyszenia Terapeutów Castillo Moralesa Polska.

 

 

Książkę można zakupić na stronie: www.continuo.wroclaw.pl

Strona autorki: www.regnerlogopedia.pl


 
 
 
 
 

Mieszanki olejków eterycznych do aromaterapii | Marta K. Grochowalska & Aleksander K. Smakosz

 
Książka ta to efekt kilkuletnich prac autorów związanych z aromaterapią, olejkami eterycznymi i innymi surowcami aromatycznymi.  Tworzenie mieszanek olejków eterycznych omówiono w części teoretycznej.  Znajdują się tu rozdziały o tym jak samodzielnie tworzyć mieszanki olejków o pożądanym działaniu farmakologicznym, jak dobierać do nich odpowiednie medium oraz modyfikować gotowe receptury.  W książce zawarto krótkie opisy 12 olejków przewodnich i najważniejsze informacje o nich jak: historia surowca, identyfikacja botaniczna, wygląd, właściwości, wskazania, bezpieczeństwo stosowania, składniki czy zamienniki.
Są to olejki najczęś ciej stosowane w aromaterapii. Niemal niezbędne i takie, bez których dzisiejszą aromaterapię czy dawną farmację trudno sobie nawet wyobrazić. To między innymi lawenda lekarska, mięta pieprzowa, terpentyna, cynamon, cytryna. Każdy opis olejku eterycznego zawiera część recepturową. Znajdują się w niej przykładowe receptury. W książce znajdziesz też receptury na tinctury, octy, mydła, perfumy, kadzidła, saszetki. Wszystko po to, aby jak najlepiej skorzystać z surowców aromatycznych w duchu zrównoważonego rozwoju – od części rośliny po roślinne ekstrakty.   Książka ma też za zadanie promocję aromaterapii evidence-based — zgodnej z najnowszą wiedzą naukową z uwzględnieniem bogatej, liczącej kilka tysięcy lat tradycji wykorzystania substancji aromatycznych w kulturze śródziemnomorskiej i europejskiej.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Książkę można zakupić na stronie: www.pharmacopola.pl